Ameryka i ja: Śladami prezydenta Johna Kennedy'go

20 listopada, 2013

Śladami prezydenta Johna Kennedy'go


Prezydent John F. Kennedy. Zdjęcie Wikipedia.

35. prezydent Stanów Zjednoczonych John Fitzgerald "Jack" Kennedy, którego zamordowano w Dallas 22. listopada 1963 roku postrzegany jest przez Amerykanów jako jeden z największych prezydentów USA. Historycy i dziennikarze spierają się co do tego,  jednak nie ma wątpliwości, iż John Kennedy, który zginął pół wieku temu z rąk zamachowca jest w Ameryce ikoną.Chcę Wam pokazać dziś za pomocą fotografii kilka miejsc w Waszyngtonie, które w taki czy inny sposób nawiązują do JFK i jego żony, pierwszej damy Jackie Kennedy. Na początku lat 60.-tych XX wieku nie było w Ameryce bardziej wpływowej i uwielbianej pary.

Jacqueline Kennedy. Zdjęcie Wikipedia.


Dom w dzielnicy Georgetown w Waszyngtonie. To stąd John i Jackie Kennedy przeprowadzili się do Białego Domu. Dziś na domu z zielonymi drzwiami i okiennicami nie ma żadnej tabliczki z informacją kto tu kiedyś mieszkał. Zrobiłam te zdjęcia zaraz po Halloween, stąd te niecodzienne dekoracje.Jackie Kennedy przed domem w dzielnicy Georgetown. Fotografia z wystawy w Newseum


Biały Dom. Państwo Kennedy spędzili w nim prawie trzy lata (od stycznia 1961 roku do listopada 1963). Jackie Kennedy uznała, że rezydencja ma błyszczeć, być wizytówką Ameryki. Prezydent Kennedy był początkowo przeciwny zmianom, czyli  wymianie mebli, tapet, zasłon, dekoracji. Bał się, że kosztowna operacja przysporzy mu wrogów i odbije się negatywnie na sondażach. Ale kiedy w 1962 roku Jackie Kennedy osobiście oprowadziła telewizję CBS po wyremontowanych pokojach a czarno-biały program przyciągnął przed telewizory rekordową liczbę widzów (80 milionów) i przyniósł pierwszej damie nagrodę Emmy, prezydent Kennedy pękał już tylko z dumy.Kapitol. Tutaj, u stóp budowli JFK składał ślubowanie (jak każdy prezydent) i to tutaj padły historyczne słowa "Nie pytaj co twój kraj może zrobić dla ciebie, zapytaj co ty możesz zrobić dla swojego kraju". Na Kapitolu wystawiono też trumnę z ciałem zabitego prezydenta. Hołd oddały mu setki tysięcy Amerykanów.Muzeum Historii Amerykańskiej. Tu znajduje się między innymi suknia, w której Jackie Kennedy wystąpiła na inauguracyjnym balu po zaprzysiężeniu prezydenta w styczniu 1961 roku.Newseum. W Muzeum Informacji prezentowana jest obecnie (listopad 2013) wystawa ze zdjęciami i filmami dokumentującymi szczególne momenty z życia JFK oraz to, co działo się w Dallas przed i po jego śmierci. Do specjalnej tablicy można przyczepić karteczkę z informacją o tym, w jaki sposób usłyszało się o śmierci prezydenta i gdzie się wtedy było.


Memorial  Bridge. Most na rzece Potomac oddziela (lub łączy) Waszyngton z pobliskim Arlington, gdzie znajduje się amerykański Cmentarz Narodowy, na którym pochowano prezydenta Kennedy'ego. To przez ten most przeszedł kondukt żałobny.
Cmentarz Narodowy w Arlington. Grób prezydenta Kennedy'ego, pierwszej damy Jackie Kennedy oraz ich dwojga dzieci (Arabella urodziła się martwa, Parick żył niecałe dwie doby) jest wciąż najbardziej odwiedzaną mogiłą na terenie całej nekropolii.Jeżeli podobał Ci się wpis, proszę napisz dwa słowa poniżej w komentarzu. Jest to informacja dla mnie, że warto tego typu tematy zamieszczać na blogu. Z góry dziękuję.

2 komentarze:

  1. Piękne, marzy mi się żeby odwiedzić te miejsca które Pani prezentuje na zdjęciach. I dziękuję za tego bloga przez którego mogę te miejsca poznać. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jakbym tam była. Dzieki jak zawsze . :)

      Usuń

Dziękuję za wizytę na blogu. Zapraszam też na moje profile na Facebooku i Instagramie.