Ameryka i ja: Na balkonie w Waszyngtonie

07 października, 2013

Na balkonie w Waszyngtonie


Przez cały weekend grzało niemiłosiernie. Z resztą pogoda przez cały wrzesień i początek października była świetna - bardzo słonecznie i ciepło, tak około 30 stopni. A w poniedziałek lało. Było ponuro i buro. Jesień???? Eeeeee. Nie chcę.

Waszyngton to w tej chwili miasto mało przyjazne dla turystów. Z powodu politycznego pata w Kongresie, którego skutkiem jest brak nowej ustawy budżetowej, pozamykano tu darmowe atrakcje turystyczne finansowane ze środków publicznych. Czasami przybiera to formę groteski, bo jak inaczej myśleć o zagrodzeniu taśmą schodów, które prowadzą do ... pomnika?Czy naprawdę tylko dlatego, że pomnik znajduje się na terenie nazywanym Parkiem Narodowym trzeba robić pokazówkę z taśmą? Nie ma przecież przy tym pomniku ani kontroli bezpieczeństwa, ani biletów, nic nie ma. Pomnik nie znajduje się w jakimś czterystuletnim lesie, tylko w centrum miasta, na betonowym placu (piszę o Lincoln Memorial). I takie oto również oblicza ma słynne amerykańskie shutdown.

A tak na marginesie - zabawne, że na niektórych stronach w polskim internecie tłumaczono ten termin (przynajmniej na początku) bardzo dosłownie. Nie wiem jak można wmawiać ludziom, że w USA nastąpiło "zamknięcie rządu". Że kto ten rząd zamknął???? O boy...

Na moim balkonie kolorowo ale... jesiennie. Codziennie przylatuje bąk i siada sobie na jeden czy drugi kwiatek. Czasem przylatują dwa. A wieczorami trochę straszy:)

Do miłego!4 komentarze:

 1. 30 stopni? heh, żeby tyle w Polsce było ;)
  Owo "zamknięcie rządu" musi być w takim razie uciążliwe, skoro nie można podejść nawet do pomnika.
  Pozdrawiam Paweł Zieliński

  www.twojwybortwojaprzyszlosc.pl

  OdpowiedzUsuń
 2. Jakie wesolutkie zdjecia. Shutdown to " zamkniecie", jak tlumaczyc furlough. Maz mial 4dni tego furlough a teraz maja zaplacic mu za to. Co za logika ! Placa za niechodzenie doracy. Wstyd przed swiatem!

  OdpowiedzUsuń
 3. urocze masz te kwiatki na balkonie :) A bardziej o tlumaczenia shutdown 'zamkniecie rzadu' irytuja mnie wieczne debaty w PL na temat amerykanskiego "kryzysu" ...

  OdpowiedzUsuń
 4. Ustawę budżetową uchwalono to już może Waszyngton się odmienił :)

  Zapraszam na bloga: www.tandmpodrozniczo.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wizytę na blogu. Zapraszam też na moje profile na Facebooku i Instagramie.