Ameryka i ja: Poznajcie Able

28 grudnia, 2011

Poznajcie Able


Przeczytałam w internecie, że jakaś polska celebrytka, która chodziła na imprezy z małpką trafiła do więzienia (za coś tam). No i pomyślałam od razu, dlaczego by nie napisać czegoś o małpce? W końcu małpka to taka miła istota (nie żebym miała małpkę albo chodziła z małpką na imprezy).


Małpkę mam na zdjęciu w telefonie, ponieważ jest to małpka, która była w kosmosie. Czyli nie jest to jakaś tam sobie małpka, która nie robiła nic, poza przysłowiowym jedzeniem bananów. Jest to NADZWYCZAJNA małpka. Zasłużona dla ludzkości i nauki;) Małpka miała na imię Able i razem z jeszcze jedną małpką o imieniu Baker poleciała na orbitę okołoziemską. To było pod koniec maja 1959 roku (czyli przed człowiekiem).

Małpki wystrzelono w kosmos za pomocą rakiety Jupiter i zafundowano im 9 minut w stanie nieważkości. Obie dzielnie zniosły lot. Niestety małpce Able zmarło się po powrocie na Ziemię. A zmarło się po zaaplikowaniu narkozy. Nie chodziło oczywiście o to, iż małpka była taka pobudzona przygodą w kosmosie, że ktoś postanowił ją położyć spać na chwilę;) Narkoza była konieczna, by usunąć z ciała Able wszczepione elektrody (podróż była eksperymentem medycznym).

Koleżanka Baker okazała się twardym zawodnikiem i żyła jeszcze do 1984 roku. Able można oglądać w Muzeum Lotnictwa i Kosmosu w Waszyngtonie, co widać na załączonym obrazku.
Trochę straszno, trochę śmieszno.

1 komentarz:

Dziękuję za wizytę na blogu. Zapraszam też na moje profile na Facebooku i Instagramie.