Ameryka i ja: Widziane po drodze

25 listopada, 2011

Widziane po drodze


Podróż po Stanach samochodem może wydawać się ekscytująca i obiecująca. Można ulec złudzeniu, że jadąc cały czas, zwiedzi się i zobaczy Bóg wie co, że non stop będzie mnóstwo wrażeń i atrakcji, że Ameryka ukaże się jak na dłoni. Prawda jest jednak taka, że tego typu ''wycieczka" polega na monotonnej, trwającej wiele godzin jeździe od punktu A do punktu B. Po drodze mija się głównie pola, stacje benzynowe z fast foodami oraz sąsiednie pasy autostrad. Jeśli nie zjedzie się z wyznaczonej przez GPS trasy, zazwyczaj nie widzi się nic poza typowym, przydrożnym krajobrazem. Autostrady nie przebiegają przecież przez miasta.

Jazdę samochodem o tej porze roku można uznać za ciekawą w tym sensie, iż dostrzega się jak wraz z setkami przejechanych kilometrów zmieniają się wygląd przyrody i ludzi. Że im dalej na południe, tym cieplej i bardziej zielono oraz "goło". Kozaki, szaliki i ciepłe kurtki ustępują najpierw bluzom i adidasom, by w końcu oddać pole krótkim spodniom i klapkom.  Twarze opalone wypierają te blade.

Poniżej kilka zdjęć z Tybee Island w Georgii nad Atlantykiem. Taki przystanek po drodze. To już nie czas na leżenie na piasku i kąpiele ale na spacery brzegiem oceanu - jak najbardziej. Podobnie jak w Polsce rządzi tu ''zabudkowo" czyli sklepy-budy z mydłem i powidłem. Ale "zabudkowo" króluje chyba wszędzie, niezależnie od szerokości i długości geograficznej. Różnica polega na tym, że w Polsce nie ma palm (o wygłupach kurortów, które podejmowały próby sadzenia ich nad Bałtykiem nie wspominam, bo nie ma o czym).

6 komentarzy:

 1. świetna sprawa, zawsze marzyła mi się podróż przez całe Stany camperem. Omijając aglomeracje i skupiając się głównie na przyrodzie, która jest tam niesamowita. Kasa się odkłada, może za parę lat:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Heh, Rolu też tu jesteś :-)
  Lee, a jak tam wyprzedaże? Słyszałem, że ludzie koczują przed skalpami w oczekiwaniu na Black Friday. Kupiłaś coś?

  OdpowiedzUsuń
 3. Rolowy- wymarzone parki narodowe jeszcze przede mną, ale dotrę tam w końcu:)
  Edgar- nic nie kupiłam, omijam w ten dzień sklepy szerokim łukiem:) to nie na moje zdrowie! To horror...

  OdpowiedzUsuń
 4. ja kiedyś chcę zawitać do Iowa 80 (to tak apropos podróży przez USA)

  @Lee, a kiedy dokładnie będzie wyprzedaż w internecie ? to we wszystkich sklepach internetowych ? czy tylko wybranych

  ; )

  OdpowiedzUsuń
 5. Tomek- właściwie niemal wszystkie sklepy, które mają strony w internecie szykują się na jutro na wyprzedaże. Jutro jest Cyber Monday. Jeśli planujesz coś kupić, upewnij się tylko czy dana firma wysyła do Polski;)

  OdpowiedzUsuń
 6. planuję kupić spodenki na rower, bo dystrybutor nie sprowadza ich w tym kolorze, który sobie upatrzyłem ; )
  może się uda, thx ; )

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wizytę na blogu. Zapraszam też na moje profile na Facebooku i Instagramie.