Ameryka i ja: WTC i Shanksville przed 10 rocznicą

16 sierpnia, 2011

WTC i Shanksville przed 10 rocznicą


Na niespełna miesiąc przed dziesiątą rocznicą ataków terrorystycznych z 11 września, w miejscach gdzie doszło do dramatu trwają gorączkowe prace. Mam tu na myśli Strefę Zero w Nowym Jorku a także Shanksville w Pensylwanii, gdzie samolot porwany przez terrorystów spadł na pole, nie osiągając celu jakim miał być prawdopodobnie Kapitol w Waszyngtonie (na terenie Kapitolu czyli w siedzibie amerykańskiego kongresu znajduje się tablica upamiętniająca bohaterów lotu 93). Rekonstrukcja zdarzań ukazująca w jaki sposób pasażerowie podjęli próbę walki z porywaczami, która zakończyła się katastrofą w Shanksville pokazana jest w filmie pt. Lot 93. Film bardzo mi się podobał, jeśli nie widzieliście to polecam, zwłaszcza przed 11 września. 

O September 11 Memorial w Nowym Jorku pisałam tutaj. Powyżej macie najnowsze zdjęcie budowanej obecnie wieży The One World Trade Center. Całość zostanie ukończona dopiero w przyszłym roku (podobnie jak muzeum w Strefie Zero).

 W Shanksville w Pensylwanii, tworzony obecnie Park Pamięci prezentuje się (na razie) mało imponująco. Powód jest prozaiczny, brak pieniędzy. Jak dotąd, zorganizowano tylko tak zwaną część krajobrazową. Czyli posadzono  drzewa i kwiaty, postawiono ścianę z nazwiskami ofiar, zagospodarowano zieleń i zbudowano drogę dojazdową. Tyle. Na budynek, centrum dla zwiedzających oraz planowaną Wieżę Głosów czyli budowlę z dzwonami na wiatr, nie ma na razie środków. Są jedynie projekty i zamiary.

Na zdjęciu z flagami (da się powiększyć) możecie zobaczyć miejsce katastrofy. To pole pod lasem, przy linii drzew (z przodu przed polem znajduje się asfaltowa alejka,  na razie nie można tam wchodzić). Drzewa po prawej stronie posadzono niedawno, wszystkie upamiętniają załogę i pasażerów. Otwarcie Flight 93 National Memorial 11 września 2011.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za wizytę na blogu. Zapraszam też na moje profile na Facebooku i Instagramie.