Ameryka i ja: Rzeźba, która dzieli. W Nowym Jorku.

08 sierpnia, 2011

Rzeźba, która dzieli. W Nowym Jorku.


Rzeźba, którą widzicie na zdjęciach to praca niemieckiego artysty Fritza Koeniga. Tytuł ''The Sphere''. Jeszcze dziesięć lat temu ta niecodzienna instalacja znajdowała się na placu przed wieżowcami WTC na Manhattanie. Rzeźba (co widać na zdjęciach) jest uszkodzona i nieco zdeformowana. Przetrwała jednak ataki, stając się tym samym pewnego rodzaju symbolem tamtych wydarzeń. W 2002 roku ustawiono ją na terenie Battery Park niedaleko Strefy Zero. I stoi tu do dziś czyli od dziewięciu lat.

Kilka miesięcy temu praca niemieckiego artysty stała się jednak powodem zażartej dyskusji. A nawet kością niezgody. Krewni zabitych w atakach na WTC oczekiwali bowiem, że rzeźba, z okazji 10 rocznicy powróci tam gdzie można było ją podziwiać dekadę temu - czyli w okolice budowanego obecnie The One World Trade Center (lokalizacja w Battery Park od poczatku była miejscem tymczasowym). Sęk w tym, że architekci, którzy zaprojektowali nową przestrzeń dla terenu, na którym niegdyś stały bliźniacze wieże, nie mieli takich planów. Dla The Sphere nie przewidzieli żadnego choćby kąta. W ogóle nie ujęli jej w planie i nie chcieli o niej słyszeć.

To nie podoba się bliskim zabitych. Część z nich zapowiedziała nawet, że zbojkotuje obchody 10 rocznicy ataków na WTC, jeśli rzeźba nie powróci w okolice Ground Zero. Nie wiem jak skończy się ta historia, pamiętam, że kilka miesięcy temu pisano nawet petycje w tej sprawie. Na razie nic jednak nie wskazuje na to, by ktokolwiek zamierzał przenieść tę instalację tam, gdzie chcieliby ją widzieć bliscy ofiar.

ps. Na zdjęciu u góry, po prawej stronie widać w tle powstający nowy wieżowiec The One World Trade Center.

1 komentarz:

  1. Musze poszukac zdjecie jakie zrobilam przy tym monumencie przed 9/11. Na przeciko Twin Towers i niedaleko malego kosciolka....

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wizytę na blogu. Zapraszam też na moje profile na Facebooku i Instagramie.