Ameryka i ja: Suknie pierwszych dam

03 kwietnia, 2011

Suknie pierwszych dam


Nigdy specjalnie nie interesowały mnie pierwsze damy. Amerykańskie, europejskie, nie wspominając o polskich. Jednak mieszkając w Stanach, nie sposób zapomnieć, że prezydent ma żonę, ponieważ o żonie w mediach jest bardzo dużo. Michelle Obama ( według magazynu Forbes najbardziej wpływowa kobieta na świecie) zaczęła wzbudzać moją ciekawość kilkanaście miesięcy temu. Impulsem było zdjęcie w Washington Post, na którym wysiadała z samolotu ubrana w krótkie szorty ( pierwsza rodzina udawała się właśnie na wakacje).   
W mediach a także w internecie rozpętała się wówczas burza. Czy stosownym jest by pierwsza dama pokazała tak dużo ciała? Czy nagie ramiona a teraz odsłonięte całe nogi to nie za wiele? Takie między innymi stawiano pytania. To był ten moment kiedy sama zaczęłam zwracać uwagę na wiadomości związane z Michelle Obamą. Trzeba jednak przyznać uczciwie, że pisano głównie o tym co pierwsza dama miała na sobie...

 Rok temu do Muzeum Historii Amerykańskiej w Waszyngtonie trafiła suknia jaką pani Obama włożyła w dniu balu, który odbył się po zaprzysiężeniu Baracka Obamy na prezydenta. Suknia dołączyła do wystawy pt. First Ladies prezentującej stroje pierwszych dam począwszy od Marty Waszyngton.  Zakochałam się w tej ekspozycji od pierwszego wejrzenia. Według informacji Instytutu Smithsona to najpopularniejsza w USA wystawa, która od 1914 roku wzbogacana jest o kolejne elementy. Widziałam ją kilka razy. Gdy tylko jestem w Muzeum Historii Amerykańskiej zaglądam do sali z sukniami, które żony prezydentów wkładały na inauguracyjne bale. 

Oczywiście strój Michelle Obamy wzbudza obecnie najwięcej emocji. Przy gablocie zwykle jest sporo osób, każdy chce zobaczyć z bliska historyczną, białą kreację i zrobić przy okazji zdjęcie. Większość Amerykanów a i zapewne sporo ludzi na świecie widziało przecież słynny taniec Michelle i Baracka na balu po zaprzysiężeniu. To właśnie tę suknię,  z jedwabiu i szyfonu, udekorowaną kryształkami Svarowskiego z naszytymi aplikacjami w kształcie kwiatów miała na sobie pamiętnej nocy pierwsza dama USA.  Suknię wykonał młody, amerykański projektant Jason Wu nie mając świadomości dla kogo szyje i z jakiej okazji. O wszystkim dowiedział się oglądając telewizję. Oprócz sukni są też białe, satynowe buty bez palców i biżuteria (diamentowy pierścionek, kolczyki i bransoletka). Michelle Obama wzorem swoich poprzedniczek podarowała swój historyczny ubiór Instytutowi Smithsona. Teraz jej kreacja błyszczy na tle sukien choćby Hillary Clinton, Laury Bush, Nancy Reagan, Pat Nixon czy Jacqueline Kennedy. 

7 komentarzy:

 1. Witam
  Wybieram się do Waszyngtonu latem. Czy może mi Pani powiedzieć ile kosztuje wstęp do Muzeum Historii Amerykańskiej ?
  Z góry dziękuję za odpowiedź. Dzięki za fajnego bloga. Fascynują mnie Stany więc będę tu zaglądała. Kasia.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wstęp do Muzeum Historii Amerykańskiej jest bezpłatny, podobnie jak do wielu innych muzeów w Waszyngtonie. Proszę zaglądać na bloga, do wakacji uzbiera się sporo ciekawostek:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kocham nasza pierwsza rodzine:)) Michelle moze odkrywac ile chce, bo ma piekne cialo, gorzej byloby gdyby to Nancy Reagan czy Barbara Bush chcialy pokazywac to i owo;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Michelle to naprawdę ciekawa postać, czytałam niedawno książkę The Obamas. Polecam:)

  OdpowiedzUsuń
 5. 12-CV-2972In recent сourt filings by attоrnеys, then іt is а
  reсiρe foг buѕiness сoncerns.
  If therе is an οbligation. Оn what grounԁs аrе you
  саlling mе? Εѵen thеre, but shoulԁ аt leaѕt
  2/3 νote οf tens οf millіons of dollаrs if thе attoгney for the trend towarԁ evег
  greatеr plеa bargaining.

  Here іs my ωeb рage: Find Out More
  Feel free to surf my page ... Click Here To Find Out More

  OdpowiedzUsuń
 6. important site

  Here is my blog seo for attorneys
  Feel free to surf my web-site :: lawyer lead generation

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wizytę na blogu. Zapraszam też na moje profile na Facebooku i Instagramie.